
Общ преглед на кариерата на финансовия консултант
Описание на длъжността на финансов консултант
Финансовите консултанти работят с компании или физически лица, за да планират своето финансово бъдеще, като предлагат информация и насоки по теми, които включват данъци, инвестиции и решения за застраховане. Често наричани финансови съветници, тези консултанти работят в тясно сътрудничество с клиентите, за да предлагат персонализирани финансови съвети. Консултантите могат също така да насочват покупката и продажбата на акции и облигации за своите клиенти. Някои консултанти работят за консултантски фирми, които се фокусират върху финансовите нужди на конкретен бизнес или индустрия.
Задължения на личен финансов съветник
Консултантите се срещат лично с клиенти, за да направят оценка на финансовото им състояние, за да представят финансов план, който включва както краткосрочни, така и дългосрочни финансови цели. Консултантите помагат на клиентите при вземането на решения за финансово планиране за пенсиониране, образование, ежедневни разходи и инвестиции. Те се срещат редовно с клиенти, за да преценят как промените в живота като брак, смяна на работата или раждането на дете ще повлияят на финансовия план на клиента. Освен това много консултанти са лицензирани да купуват и продават финансови продукти като застрахователни полици, акции и облигации.
Консултантите прекарват голяма част от времето си, достигайки до потенциални клиенти и изграждайки силна клиентска база. Това означава, че консултантите често пътуват или работят нетрадиционни часове, за да се срещнат с клиенти в домовете или бизнеса си. Консултантите могат също да предложат уроци по финансово планиране или семинари, за да достигнат до потенциални клиенти.
Изисквания за работа за финансови консултанти
Финансовите консултанти обикновено имат бакалавърска или магистърска степен по финанси или тясно свързана област. Някои колежи и университети предлагат степени по финансов консултант. Други предлагат по-обобщени степени за тези, които искат да влязат в тази кариера. Бъдещите финансови консултанти получават степени по финанси, математика, бизнес или икономика като подготовка за тази област.
Сертификатите, като удостоверението за сертифициран финансов плановик (CFP), помагат на консултантите да подобрят професионалното си положение и се гледат благосклонно от работодателите. Сертифицираният съвет по стандартизация на финансовия плановик издава сертифицирането, което изисква кандидатите да имат три години необходим опит и бакалавърска степен. Също така кандидатите трябва да преминат изчерпателен изпит, който обхваща ключови аспекти на процеса на финансово планиране. Освен това кандидатите за сертифициране трябва да се придържат към етичния кодекс и да завършат 30 часа непрекъснато обучение на всеки две години, за да останат актуални във постоянно променящата се област на финансовото планиране.
За да продават ценни книжа, консултантите трябва да бъдат лицензирани и регистрирани в конкретната държава и Комисията за борса с ценни книжа. Разнообразието от лицензи, необходими на финансовите консултанти, зависи от продуктите, които желаят да предложат на своите клиенти. Тези, които продават застрахователни продукти, също трябва да бъдат лицензирани от държавен съвет.
Заплата и перспектива за работа
Към 2018 г. средната годишна заплата за лични финансови съветници е била 88 890 долара, според Американското бюро по трудова статистика (BLS). BLS проектира заетостта в тази област да нарасне със 7%, много по-бързо от средното, от 2018 до 2028 година.
Въпреки че бакалавърската степен в областта на финансите е основно изискване за работа на финансовите консултанти, може да се изисква лицензиране и за продажба на ценни книжа. Сертифицирането е на разположение и може да подобри перспективите за кариера, въпреки че обикновено е доброволно. Печеленето на магистърска степен е друг начин за финансовите консултанти да подкрепят автобиографиите си.